چگونگی تسلط بر جست و جو با Rich Snippets ✔️

چگونگی تسلط بر جست و جو با Rich Snippets ✔️

چگونگی تسلط بر جست وجو با Rich Snippets

ریچ اسنیپت (rich snippets) چیست؟

همه ما بارها و بارها در گوگل جست وجو کرده ایم و صفحه ای را در بالای نتایج جستجو دیده ایم. این نتایج جست وجوی بزرگ rich snippets نامیده می‌شود و میتواند ترافیک فوق العاده ای را ارسال کند.

قبل از اینکه بخواهم درباره این تکنیک‌ها صحبت کنم، هنوز مطمئن نبودم که قرار است دربارهٔ چه چیزی صحبت کنم. چند پرسش را به سرعت در گوگل جست وجو کنید و به دنبال giant result جست وجوی خود در بالای نتایج باشید. شک نکنید نمی‌توانید از آنها بگذرید زیرا حداقل چهار برابر بزرگتر از یک جست وجوی معمولی است. این‌ها نمونه جست وجوهایی هستند که معمولاً یک rich snippet را در نتایج ارائه می‌دهد، مانند rich snippets  چیست؟ چگونه می توان آن را در شرایط واقعی شروع کرد؟ چگونه ترافیک وبلاگ خود را افزایش دهید؟ و غیره.

ریچ اسنیپت

چرا باید بر rich results تمرکز کنید؟

این فناوری های جدید امکان کنترل بیشتر فهرست‌های جست وجو را فراهم می‌سازند و کار را برای موتورهای جست وجو برای کراول کردن سایت شما راحت تر می‌کند و به طور بالقوه محتوای شما را به عنوان یک rich result معرفی می‌کند. این امر به شما کمک می‌کند که تعداد کلیک بالاتری دریافت و افراد بیشتری را جذب محتوای خود کنید.

استفاده از rich results می تواند ترافیک بسیار زیادی را به سایت ارسال کند. طبق مطالعه ای که توسط Ahrefs انجام شده است، قطعات برجسته همیشه نسبت به نتایج جست وجوی اول، ترافیک بیشتری کسب می‌کنند، اگر بتوانید هم rich snippet هم نتیجه اول را اشغال کنید، می توانید ۳۱ درصد بیشتر از اشغال فقط موقعیت اول ترافیک داشته باشید، این عالی نیست؟

چرا از ساختار داده و JSON-LD استفاده کنیم؟

برای اینکه به گوگل بگویید می‌خواهید کدام قسمت از محتوای خود را به عنوان rich snippet در نظر بگیرید، باید از کدی به نام (structured data) استفاده کنید. JSON-LD ، RDFa، ميكروديتا سه روش برای structured data هستند و گوگل با صراحت اعلام کرده که JSON-LD همان کد مورد نظر آنهاست.

ما برای رسیدن به رتبه های بالا و ترافیک اینجا هستیم، نه یک انتقاد تند و طولانی از هر فناوری خاص، بنابراین با آنچه گوگل برای دستیابی به اهداف توصیه کرده یعنی JSON-LD  باید همراه شوید.

چطور با JSON-LD شروع کنیم؟

بنابراین همه داده های ساختاری JSON-LD شبیه چه چیزی هستند؟ با یک سرچ ساده در گوگل می توانید کد مورد نظر خود را پیدا کنید و آنها را طبق دستور العمل گوگل در سایت قرار دهید.

می توانید ببینید که چگونه کد نمونه JSON-LD یک اعلان دوستانه از گوگل به موتور جست وجو می دهد تا اطلاعات را به عنوان یک فهرست تجاری مانند نام و شماره تلفن شناسایی کند.

انواع مختلف Rich Results توسط گوگل پشتیبانی می‌شود

گوگل از نتایج غنی زیر پشتیبانی می‎کند. اگر هریک از این محتواها را در سایت خود دارید، می‌توانید از کد اضافی توصیه شده توسط گوگل استفاده کنید.

✔️ مقاله
✔️ 
کتاب
✔️ 
Breadcrumb
✔️ 
Carousel
✔️ 
دوره آموزشی
✔️ 
نقد و بررسی
✔️ 
مجموعه داده ها
✔️ 
امتیاز کاربران
✔️ 
رویدادها
✔️ 
پرسش های متداول
✔️ 
دستور العمل ها
✔️ 
ویدئو
✔️ 
محصول
✔️ 
چگونه

تقریبا اون موارد انواع جست وجوی نتایج مختلف است. خوشبختانه گوگل آنها را به صورت کاملاً مرتب در صفحه زیر فهرست کرده است.

Search Gallery of Structured Data - Google

هنگامی که شما یا توسعه دهنده سایتتان در حال تست کد خود هستید، از ابزار تست داده ساختار یافته گوگل استفاده کنید و مطمئن شوید که به درستی اجرا شده است. در نهایت، از تست Rich Results گوگل استفاده کنید و نحوه نمایش صفحه تان در نتایج جست وجو را ببینید.

Structured Data Testing Tool - Google

Rich Results Test - Google

چگونه می‌توان رتبه بندی های snippet rankings را در نتایج جست وجوی گوگل هدف قرار داد؟

قرار دادن JSON-LD در سایت برای قرار گرفتن در صدر نتایج قدم اولیه است. اگر می خواهید به snippet rankings دست یابید باید شرایط زیر را فراهم کنید.

1-  ابتدا رتبه بندی را در صفحه نخست انجام دهید، تقریباً همه snippet rankings از رتبه بندی در صفحه اول ناشی می‌شوند. تکنیکهای سئو در صفحه (سئوی داخلی) و ساخت لینک ها را قبلا توضیح دادیم، آنها را برای رسیدن به نتایج اول به کار گیرید.

2- snippet bait را با ۴۰ تا ۵۰ کلمه ایجاد کنید. SEMrush مطالعهٔ وسیعی روی rich results و featured snippets انجام داد و متوجه شد که محدوده تمام rich snippets مبتنی بر متن بین ۴۰ تا ۵۰ کلمه است.

3- محتوای خود را بسازید تا بتوانید featured snippets را هدف قرار دهید.

نکته: هدف قراردادن کلمه های کلیدی به عنوان هدینگ های H2 و H3 با پاراگراف‌های واضح و مختصر در حدود ۴۰ تا ۵۰ کلمه روشی قابل اطمینان است.

4- از تصاویر استفاده کنید. featured snippets غالباً حاوی تصاویرند که به دلایلی دوست دارم آنها را snimmages بنامم. البته این اصطلاحات آن اندازه که دوست داشتم مصطلح نشدند. استفاده از تصاویر شانس نمایش متن و تصاویر در featured snippets را افزایش می دهند. طبق دستورالعملهای رسمی گوگل، عرض تصاویر باید حداقل ۱۲۰۰ پیکسل باشد. استفاده از چندین تصویر با وضوح بالا با نسبت ابعاد ۱۶ در ۹، ۴ در ۳ و ۱ در ۱ می‌تواند به نمایش در دستگاه‌های مختلف کمک کند.

چگونه People also ask و rich results مبتنی بر پرسش را هدف گذاری کنیم؟

نوع محبوب دیگری از نمایش rich snippet برای تقریباً هر نوع جست وجویی rich snippet People also ask است. خوشبختانه برخی سئوهای هوشمندانه، تکنیک‌های کلی ای را برای هدف قراردادن این رتبه بندی های جذاب کشف کرده اند.

1- رتبه بندی موردنظر شما باید یک کلمه کلیدی پرسشی باشد، جست وجوهایی که پرسشی مطرح نشده باشند همیشه مقدمه ای بر People also ask است پس بهترین کار تمرکز بر کلمه های کلیدی پرسشی است.

2- پاسخ شما باید واضح و مختصر باشد. پاسخهای خوب و واضح شانس بیشتری برای ویژه شدن دارند تا پاسخهای ضعیف. از تکنیک ۴۰ تا ۵۰ کلمه که گفتیم استفاده کنید.

3- یک بخش پرسش و پاسخ یا بخش چگونه به سایت خود اضافه کنید. محتوا را با یک قالب پرسش و پاسخ افزایش دهید و شانس ویژه شدن خود را در جست وجوهای پرسشی بالا ببرید.

4-  اطلاعات با ارزش تر را از یک پاسخ ساده و مستقیم تهیه کنید. اگر پاسختان دارای فهرستهای شماره گذاری شده است، رسانه های غنی مانند: تصاویر، ویدئوها و به طور کلی چیزهایی که مفیدتر از یک پاسخ بدیهی به پرسش است در این صورت شانس بیشتری برای نمایش خواهید داشت.

5- کد JSON-LD از نوع پرسش های توصیه شده گوگل را به صفحات مرتبط اضافه کنید. اگرچه تضمینی برای نتیجه نیست، اما گوگل را ترغیب می‌کند که صفحات شما را نگاه کند و آنها را برای استفاده در نتایج غنی در نظر بگیرد. کد پیشنهادی JSON-LD در همه صفحه های زیر بیان شده است.

FAQ Structured Data, Google Search

How-to Structured Data, Google Search

Q&A - Structured Data, Google Search

جست وجوی صوتی سئو و داده های ساختاری Google Speakable

با روی کار آمدن ربات های مینیاتوری دایره ای سخنگو یا همان دستیاران مجازی گوگل مانند Alexa و Google Assistant که همه جا را اشغال کرده اند، جای تعجب نیست که گوگل اقداماتی را برای تصرف این بازار انجام دهد و البته شما هم می توانید.

پیش از اینکه به قابلیت Speakable گوگل و اینکه چگونه هر کسب وکاری می تواند برای جست وجوی صوتی بهینه سازی شود بپردازیم، احتمالاً از خودتان میپرسید که چرا جست وجوی صوتی مهم است؟ در نهایت، شما می خواهید مشتریان محتوای سایت شما را بخوانند اما نه با صدای بلند، همینطور است؟

اما لزوماً این طور نیست. اگر جست و جوگرهای صوتی، به پاسخ صوتی قابل اعتمادی دست یابند، احتمالاً از سایت شما بازدید خواهند کرد. جست وجوی صوتی در یک روند روبه رشد است و به نوعی به عنوان منبع اضافی ترافیک دیده می شود نه چیزی که ترافیک فعلی را از بین ببرد. با تمام توضیحاتی که دادیم در واقع ثابت کردیم که میتوانیم از بهینه سازی جست وجوی صوتی استفاده کنیم، ارزشش را دارد. حال بیایید به جزئیات مهم بپردازیم. منابع زیر می تواند به شما در راه اندازی جستجوی صوتی کمک کند:

Schema.org - Speakable Developer Documentation

بهینه سازی جستجوی صوتی برای صاحبان سایت های معمولی و بازاریابان

بهینه سازی جست وجوی صوتی یک اتفاق جدید است، ولی تعداد انگشت شماری از تکنیک ها را افراد حاضر در این صنعت ایجاد کرده اند. موارد گفته شده را اجرا کنید و شانس خود را برای تکرار کلمات خردمندانه خود توسط ربات صوتی افزایش دهید.

✔️ پاسخ های کوتاه در محتوای مهم. صفحاتی که بیش از ۲ هزار کلمه دارند، بیشتر از مقاله هایی که ۵۰۰ کلمه دارند در نتایج جست وجو ظاهر می شوند. در محتواهای طولانی، محتوای کوتاه را در قالب پرسش و پاسخ، با استفاده از پاسخ های کوتاه و مختصر و با پیروی از قانون ۴۰ تا ۵۰ کلمه ای که قبلاً ذکر شد، قرار دهید.
✔️ 
۶۵ درصد از نتایج جست وجوی صوتی از HTTPS استفاده می کنند و دارای گواهیهای SSL هستند. اگر هنوز از این گواهی استفاده نمی کنید عجله کنید.
✔️ 
روی ایجاد یک سایت معتبر با پیوندهای مرتبط، محتوای ارزشمند، پروفایل های اجتماعی فعال و غیره تمرکز کنید.
✔️ 
اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما خیلی سریع لود می شود، به طور دقیق در عرض ۴.۶ ثانیه یا حتی سریع تر. بسیاری از جست وجوهای صوتی در تلفن های همراه به دلیل سرعت کم اینترنت، کند انجام می شود.

استفاده از اپن گراف برای نمایش بهتر در شبکه های اجتماعی

schema.org بهترین روش برای افزودن متادیتا به سایت است، اما فناوری متادیتای دیگری وجود دارد که باید از آن استفاده کنید. اپن گراف (Open Graph) این امکان را می دهد که بتوانید تعیین کنید وقتی سایت از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، پیش نمایش سایت چگونه نمایش داده می شود.

اگر کد اپن گراف را در سایت خود قرار ندهید هنگامی که کاربر محتوای سایت شما را در فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد یک نمایش ساده در فید خبری نشان داده می شود و داشتن منبع مطالعه آن را ارزشمند میکند. اگر سایت کد اپن گراف داشته باشد استفاده صحیح از تگهای توصیف متا و عنوان متا، مانند فهرست نویسی جست وجوی سایت آن را جذاب می کند. این امر منجر به تشوق مشتریان برای انتخاب و کلیک روی سایت شما می شود، همچنین میزان علاقه مندی و اشتراک گذاری سایت و در نتیجه سیگنال های اجتماعی دریافتی صفحه، افزایش پیدا میکند.

اگر میخواهید درباره اپن گراف یا انواع پیچیده ای از فهرست نویسی روی سایت، بیشتر بدانید می توانید راهنمای اپن گراف زیر را بررسی کنید:

Open Graph Protocol

نویسنده محتوا نویسنده: علیرضا نوفرستی | متخصص دیجیتال مارکتینگ شرکت پیشگامان دامنه فناوری

اشتراک گذاری:

خدمات دیجیتال مارکتینگ مرتبط

نظر بدهید