شبکه های اجتماعی و سئو ✔️ آیا شبکه های اجتماعی برای سئو مهم است؟

شبکه های اجتماعی و سئو ✔️ آیا شبکه های اجتماعی برای سئو مهم است؟

شبکه های اجتماعی و سئو

آیا شبکه های اجتماعی برای سئو مهم است؟

شبکه های اجتماعی بخش زیادی از مصرف اینترنت کاربران را به خود اختصاص داده است.محتوای مهم نه تنها لینک می‌شود، بلکه آن را به اشتراک نیز می‌گذارند، لایک کرده و کامنت میگذارند و حتی آنرا استوری می کنند. اکنون افراد با شیوه های متفاوتی از اینترنت استفاده می‌کنند و این همان موضوعی است که گوگل پلکس ( googleplex) به آن توجه کرده است. مطالعات بسیاری دربارۀ الگوریتم رتبه بندی گوگل انجام شده است که نشان می دهد ارتباط تنگاتنگی میان قرار گرفتن صفحه در رتبه برتر و فعالیت در شبکه های اجتماعی وجود دارد.

بر اساس نظر رسمی گوگل، الگوریتم ها به طور مستقیم از سوشال سیگنال استفاده نمی‌کنند، اما سئوکاران بر این باورند که شبکه های اجتماعی در کسب رتبه بهتر تأثیرگذارند. اگر اختلاف نظرها را کنار بگذاریم و در نظر نگیریم، تجارب من نشان می‌دهد در بازه زمانی کوتاه تر، سایتهایی با دنبال کننده های بسیار و متنوع به طور مداوم رتبه های بالاتری را به دست می‌آورند که احتمالا مربوطه به محبوبیت برند آنها می شود.

بنابراین می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت اجتماعی و افزایش قدرت سئوی خود بهره ببرید. علاوه بر این، می‌توانید شبکه های اجتماعی را برای ایجاد بک لینکهای رایگان و ساخت آسان آنها به کار بگیرید. فعالیت در رسانه های اجتماعی سبب می‌شود ترافیک ارجاعی به سایت شما افزایش یابد و مشتریان قبلی سایت دوباره جذب شوند. به عنوان قاعده ای کلی می‌توان گفت، رسانه‌های اجتماعی باید قسمتی از پروژه های سئو یا حتی پروژه‌های بازاریابی باشند.

شبکه های اجتماعی و سئو

فیس بوک و سئو

فیس بوک محبوبترین شبکه اجتماعی جهان است. آنچه باعث محبوبیت فیس بوک شده، در اصل تصویری فوری از افکار عمومی است و به همین دلیل، گوگل به فعالیت در فیسبوک توجه کرده است؛ آن چنان که فعالیت در فیس بوک عاملی بسیار مؤثر در الگوریتم گوگل است. بنابراین باید توجه کنید که در پروژه‌های سئو از فیس بوک استفاده کنید. اگر برای فعالیت در رسانه‌های اجتماعی با محدودیت بودجه و زمان مواجه اید، بهتر است در استراتژی سئوی خود از فیس بوک بهره ببرید.

برای اینکه فعالیت اجتماعی سایتتان را بهتر کنید، می‌توانید محتوای سایت را به طور منظم روی صفحه فیسبوک به اشتراک بگذارید. با این کار بیشتر در معرض دید طرفدارانتان قرار می‌گیرید و نیز با فعالیت‌های اجتماعی خود، محتوایتان را تقویت می‌کنید. به مرتبط بودن محتوا توجه کنید و آن را با محتواهای غیر تجاری ترکیب کنید، زیرا با این کار باعث می‌شوید مخاطب همراه شما بماند و تعاملتان حفظ شود. اینفوگرافی‌ها، جمله ها و تصویرهای الهام بخش نمونه هایی هستند که می‌توانید برای محتوا از آنها بهره ببرید. با افزودن دکمه "دنبال کردن در فیس بوک" روی سایت، امضای ایمیل و صفحات تشکر یا موفقیت، می‌توانید مخاطبان را افزایش دهید.

اگر می‌خواهید در زمان کوتاهتر، مخاطبان بیشتری جذب کنید، می‌توانید از تبلیغات فیس بوک بهره ببرید و از مشتریان محلی، مخاطبان مرتبط با کارتان را جذب کنید. این استراتژی وقتی مناسب است که رقبای شما دنبال کننده بیشتری دارند و رتبه بهتری میگیرند و شما میخواهید از آنها پیشی بگیرید. همچنین میتوانید از تبلیغات فیس بوک برای افزایش میزان نمایش مطالب خود استفاده کنید و یا حتی برای یک پیشنهاد تبلیغاتی، کمپین‌های تبلیغاتی اجرا کنید. برای پروژه هایی که با محدودیت بودجه مواجه اند، تبلیغات فیس بوک روشی عالی است که با کاربست این شیوه تبلیغاتی، کسب‌وکارها میتوانند مخاطب جذب کنند و فعالیت اجتماعی و فروش‌های ارجاعی (Referral Sales) داشته باشند.

فیس بوک برای کسب و کار

تبلیغات فیس بوک

توییتر و سئو

توییتر مملو از بحث درباره آخرین اخبار و رویدادهای جهان است. در بسیاری از موارد، پیش از اینکه اخبار در رسانه های مهم جهان اعلام شود، در توییتر منتشر شده است. مرگ "اسامه بن لادن" نمونهٔ خوبی در اینباره است، زیرا این خبر ابتدا از سوی افسر سابق وزارت اطلاعات آمریکا در توییتر منتشر شد و پس از چند دقیقه در صدر خبرها قرار گرفت.

گوگل توییتر را به رسمیت شناخته است و از فعالیت آن در الگوریتم خود استفاده می کند. توییتر مانند سایر شبکه های اجتماعی قوی نیست، اما می‌توانید برای تقویت قدرت کلی سئوی خود از آن بهره ببرید. توییتر شبکه ای عالی است که می‌توانید از آن در استراتژی سئوی سایتتان استفاده کنید، مثلاً می‌توانید بدون اینکه تبدیل به اسپم شوید، توییت‌های بسیاری را از قبل زمان بندی کنید و با کمی تلاش و متعهد بودن به زمان بندی، حساب کاربری خود را مدیریت کنید.

با برخی از ابزارها مانند هوت سوییت می توانید توییت‌های روی صفحه را زمان بندی کنید و تعداد توییتهای خود را در صفحات افزایش دهید. این توییت‌ها را با توییتهای مرتبط و آموزنده در صنعت خود ترکیب کنید. هدف شما باید ارائه حداکثر ۱۲ توییت روزانه باشد. با این تعداد توییت می‌توانید بدون اینکه حوصله مخاطبانتان را سر ببرید برایشان مطلب منتشر کنید. اگر مثل من تنبل هستید، می‌توانید همه توییت‌های خود را از سه ماه قبل زمان بندی کنید.

اگر میخواهید بازدیدکنندگان سایت را تشویق کنید تا مطالب شما را توییت کنند، در هر صفحه یا پست وبلاگ در وب سایت خود پیوند "این صفحه را توییت کنید" را قرار دهید.

سایر شبکه های اجتماعی

اگر بخواهیم روراست باشیم همه ما دوست داریم تمام روز را در شبکه های اجتماعی بگذرانیم، اما زمان اضافی نداریم تا همه نظرهای جدید را بررسی کنیم و آنها را دائماً به اشتراک بگذاریم.

اگر منابع محدودی دارید روی فیس بوک، یوتیوب و توییتر تمرکز کنید. اگر به دنبال مزیت اضافی هستید یا سایت یک برند بزرگ را سئو می‌کنید و یا اگر گروهی دارید که این کارها را برای شما انجام می‌دهند، پس می‌توانید با گسترش فعالیت‌های اجتماعی در چندین شبکه اجتماعی پیشرفت چشمگیری داشته باشید. با ایجاد حساب کاربری در شبکه های زیر، پستهایی را در شبکه‌های مربوط به کسب وکار خود ارسال کنید :

سایر شبکه های اجتماعی

لینکدین

لینکدین، فیس بوک حرفه ای ها و متخصصان است. اگر در صنعت B2B فعالیت می‌کنید و یا در پی ایجاد برند شخصی یا برند سایت هستید، لینکدین ابزار شبکه بندی فوق العاده ای برای این کار است. اگر میخواهید اثربخشی خود را در لینکدین افزایش دهید، به گروه‌ها بپیوندید و در بحثها شرکت کنید، بروزرسانی‌های مربوط به صنعت کاری خود را در خوراک‌های خبری پست کنید.

پینترست

در مدت زمان بسیار کوتاهی پینترست به یکی از سریعترین شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. زنان، کاربران اصلی پینترست هستند. این سایت به یک فهرست خرید بسیار عظیم از اقلام مورد علاقه تبدیل شده است. اگر مخاطبان مورد نظر شما زنان هستند باید در پینترست باشید.

اینستاگرام

اینستاگرام در ابتدا نوعی نرم افزار موبایلی بود که به کاربران کمک می‌کرد عکسهایشان را زیباتر جلوه دهند. اما در عرض چند سال، از یک نرم افزار تازه کار به رقابت با شبکه‌های اجتماعی اصلی رسید. اینستاگرام تعداد لینک‌هایی را که می توانید پست کنید محدود می‌کند، این بدان معناست که لینک‌های پروفایل شما در اینستاگرام، تأثیرگذاری بیشتری دارند و قوی ترند. اگر در صنعت مد یا عکس حرفه ای فعالیت می‌کنید، اینستاگرام، شبکه اجتماعی ضروری است که باید در استراتژی دیجیتالی و سئوی شما گنجانده شود.

تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی

اگر زمان و انرژی خود را برای ساخت پروفایل در رسانه های اجتماعی سرمایه گذاری کرده اید و میخواهید نتایج کارتان را  پیگیری کنید، می‌توانید قسمتهای موفقیت آمیز و ناموفق استراتژی را از یکدیگر جدا کنید. تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی در مقایسه با سایر تجزیه و تحلیلهای وب متفاوت است، زیرا تجزیه و تحلیل با اندازه گیری تغییرات و تعاملهای طرف داران برندتان، تعدیل و تنظیم می شود. با استفاده از نرم افزار زیر، می‌توانید نتایج را رصد کرده و بینش‌های ارزشمندی در خصوص نحوه بهبود تلاشهای شبکه‌های اجتماعی خود به دست آورید توجه داشته باشید ابزارهای زیادی برای این موضوع مانند اسپروت سوشال (sprout Social)، هوت سوییت (hootsuite)، بافر (Buffer) وجود دارد که در دسترس کاربران ایرانی نمی باشد و ما فقط دو نمونه که کاربران ایرانی قادر به استفاده از آن هستند را ارائه نموده ایم:

Google Analytics Social Tracking

ویژگی های ردیابی اجتماعی گوگل آنالیتیکس برای ردیابی تعاملاتی که در هنگام حضور بازدید کننده روی سایت شما اتفاق می افتد عالی است. این نرم افزار رایگان است و در تنظیمات استاندارد، یک راه حل آماده به کار دارد. برای مشاهده گزارشهای اجتماعی وارد سیستم گوگل آنالیتیکس شوید و در منوی اصلی روی کلید کنترل "Acquisition" کلیک کنید، سپس گزینه "Social" را بزنید.

نوین هاب  "NovinHub"

پنل نوین هاب امکانات بسیار زیادی از جمله مدیریت تیمی شبکه‌های اجتماعی،‌ زمان‌بندی و انتشار،‌ مدیریت پیام‌ها و کامنت‌ها را ارائه می‌دهد و بیش از ۱۳ شبکه اجتماعی مهم از جمله اینستاگرام،‌ تلگرام،‌ توییتر، فیسبوک، پینترست،‌ لینکدین، آپارات، ایتا، بله، سروش، یوتیوب، تامبلر و… را پوشش می‌دهد.

از طریق آن می‌توانید تمامی دایرکت‌های خود را دسته بندی کرده و هیچ پیامی را از دست ندهید. علاوه بر آن می‌توانید اکانت‌های خود را همزمان از طریق چند ادمین با توجه به نوع اشتراک خریداری شده مدیریت کنید.

نویسنده محتوا نویسنده: علیرضا نوفرستی | متخصص دیجیتال مارکتینگ شرکت پیشگامان دامنه فناوری

اشتراک گذاری:

خدمات دیجیتال مارکتینگ مرتبط

نظر بدهید